LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Powrót do normalności w nowym roku szkolnym. Samorządy mogą pozyskać środki na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

28-06-2021

plakat z napisem: Pomorze Zachodnie Wspracie psychologiczno pedagogiczne, na zdjęciu uśmiechnięta czwórka dzieci, pokazują znak ok (kciuk podniesiony do góry), wokół ramka w kolorze niebieskim
Z unijnego projektu „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” będą mogły skorzystać zachodniopomorskie samorządy prowadzące placówki oświatowe.
Pandemia zmieniła myślenie o szkole. Kolejna fala i kolejny lockdown pokazały, że już nie tak dużym problemem była dostępność do sprzętu, ale kondycja psychiczna dzieci i młodzieży. Teraz czas na chwilę oddechu podczas wakacji, ale powrót we wrześniu do szkolnej ławki może okazać się sporym wyzwaniem. Na Pomorzu Zachodnim rusza program grantowy przygotowany przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki niemu uczniowie – już w nowym roku szkolnym – zostaną objęci dodatkowym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym. JST mogą składać wnioski.
 
Z unijnego projektu „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” będą mogły skorzystać zachodniopomorskie samorządy prowadzące placówki oświatowe. Uprawnionych do starania się o grant są 132 JST w regionie, wartość całego przedsięwzięcia to 16,5 mln zł.
 
–  Wielu uczniów i nauczycieli odetchnęło z ulgą, że ten rok szkolny kończy się. Rodzice i pedagodzy wiedzą, jak trudnym okresem dla młodych ludzi okazała się pandemia.  Brak możliwości uczestnictwa w lekcjach odbywających się w szkolnej ławce, ograniczony kontakt z rówieśnikami, samodzielna nauka przez Internet powodowały wielki stres i poczucie straconego roku życia. Powrót do szkół we wrześniu też będzie ogromnym wyzwaniem. Z tego względu zdecydowaliśmy o uruchomieniu grantów dla samorządów, które będą chciały otoczyć uczniów dodatkowym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym. – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Zachodniopomorskie samorządy na wdrażanie dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej otrzymają grant, którego wysokość ustalana będzie  na podstawie liczby uczniów wykazanych w Systemie Informacji Oświatowej. To zgodnie z szacunkami kwoty od 5 tys. zł do 3,3 mln zł.  Dyrektorzy szkół będą mogli środki z tego programu przeznaczyć na wynagrodzenia dla: nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych oraz specjalistów (psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych i terapeutów pedagogicznych) realizujących zadania polegające na wsparciu psychologiczno-pedagogicznym.
 
Samorządy będą mogły starać się o grant w naborze prowadzonym od 25 czerwca 2021 r. do 12 lipca 2021 r. Regulamin oraz wnioski dostępne są na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (www.wws.wzp.pl). Co ważne samorządy mogą starać się także o refundację poniesionych kosztów od 1 lutego 2021 r. 
 
Jest to kolejne wsparcie, które kieruje Zarząd Województwa do lokalnych samorządów prowadzących placówki oświatowe.
 
–  W ubiegłym roku, dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej,  mogliśmy w Zachodniopomorskim Pakiecie Antykryzysowym uruchomić granty dla samorządów. Wtedy eurofundusze pomogły w zakupie środków ochrony osobistej, a także środków i sprzętów do utrzymania czystości i dezynfekcji w szkołach. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 25 mln zł – wylicza marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Obecnie realizowany projekt „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działania 7.7  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.

Za  koordynację tego projektu odpowiada Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
 
 
Źródło: serwis prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR