Realizacja Projektu Współpracy - I LEADEROWSKIE IGRZYSKA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Tytuł projektu współpracy:
I LEADEROWSKIE IGRZYSKA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Akronim:
LIZ
Partnerzy PW:
Stowarzyszenie LGD "Siła w Grupie", Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo w rozwoju”, Lokalna Grupa Działania "Powiatu Świdwińskiego", Stowarzyszenie "Centrum Inicjatyw Wiejskich", Stowarzyszenie "Lider Pojezierza", Stowarzyszenie "Lider Wałecki", Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dobre Gminy", Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Pyrzyckiej, Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego, Stowarzyszenie "WIR" Wiejska Inicjatywa Regionu
Cel projektu:
Projekt ma na celu budowanie kapitału społecznego w szczególności poprzez: popularyzację piłki nożnej, propagowanie aktywnego wypoczynku, jako zdrowego stylu życia, połączenie sportowej rywalizacji z rekreacją i zabawą, promocję utalentowanych zawodników, integrację grupy docelowej, wzrost identyfikacji oraz poczucia przynależności grupy docelowej projektu do sieci zachodniopomorskich LGD poprzez organizację sportowo-kulturalnego wydarzenia tj. I Leaderowskich Igrzysk Zachodniopomorskiego.
Opis operacji:
Rozgrywki piłkarskie są powszechnie znaną i łatwo dostępną formą zaangażowania dzieci i młodzieży w uprawianie sportu. Obserwowane wykorzystanie kompleksów boisk sportowych, które powstały m.in. w ramach programu "Moje Boisko Orlik 2012", potwierdza tylko, że jest duże zapotrzebowanie na tę formę aktywności. Inicjatywa przeprowadzenia I Leaderowskich Igrzysk Zachodniopomorskiego, zrodziła się wodpowiedzi na uwarunkowania obserwowane w terenie i ma stanowić uzupełnienie, a nie konkurencję, dla oferty innych podmiotów zaangażowanych w promocję piłki nożnej. Pomimo powszechności rozgrywek piłki nożnej, proponowana formuła Igrzysk ma charakter innowacyjny. Innowacyjność projektu polega przede wszystkim na zdefiniowaniu grupy docelowej.
Charakter Igrzysk umożliwi:
1) uczestnictwo w grze na skalę wojewódzką, obok roczników 1997-1999, małym dzieciom, tj. dopiero rozpoczynającym naukę w szkole podstawowej (rocznik 2000 i młodsi, bez ograniczeń wiekowych w dół) i tym samym na aktywizowaniu do uprawiania sportu od najmłodszych lat;
2) udział w rozgrywkach na poziomie wojewódzkim drużynom oddolnie zawiązanym na terenie każdego Partnera, bez konieczności zrzeszenia w klubie sportowym czy Związku Piłki Nożnej.
Takie określenie grupy docelowej, daje równe szanse wszystkim drużynom, bez wprowadzania kryteriów dyskryminujących uczestników już na starcie. Innowacyjność projektu wynika również z oddolnego powstania inicjatywy i skupienia wokół niej większości zachodniopomorskich lokalnych grup działania. Projekt jest pionierską inicjatywą angażującą LGD województwa zachodniopomorskiego do wspólnych działań w ramach mechanizmów określonych działaniem 421 Wdrażanie projektów współpracy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na innowacyjność projektu składa się również połączenia formuły imprezy sportowej z wydarzeniem kulturalnym oraz przeniesienia zakresu terytorialnego z gmin czy powiatów, na obszar LGD.