LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Perły dla zachodniopomorskich przysmaków

05-10-2021

   Regionalne wyroby, wytwarzane od lat tymi samymi metodami, wyróżniające się jakością i smakiem – kolejnych pięć takich produktów z Pomorza Zachodniego doceniła Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Prestiżowe nagrody – Perły 2021 - zostały wręczone w najbliższy weekend. Podczas organizowanych w Poznaniu targów „Smaki Regionów” województwo zachodniopomorskie zaprezentowało nie tylko swoje kulinarne bogactwo, ale również przebogatą ofertę turystyczną.

Specjały, które zostały nagrodzone podczas targów w Poznaniu, są znane i cenione przez smakoszy, mieszkańców i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Nominacje do tytuły „Perły 2021” to efekt uzyskania najwyższych ocen w regionalnym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Najlepsi producenci, ekologiczne gospodarstwa, restauratorzy zaprezentowali się pod koniec sierpnia w Przelewicach.

- Na Pomorzu Zachodnim możemy pochwalić się bogactwem niezwykłych smaków. W regionalnej kuchni wyraźnie zaznacza się kulturowa mozaika tworzona przez mieszkańców tych ziem. Różnorodność jest naszą kulinarną siłą – ocenia wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz. – Regionalne pyszności zachwycają oryginalnością, jakością, ale też fascynującą historią powstania danego produktu czy potrawy.

Prestiżowe tytuły i efektowne statuetki podczas poznańskiej gali „Smaki Regionów” otrzymało w tym roku pięć produktów z województwa zachodniopomorskiego:

Faszerowany udziec z dzika – Justyna i Roman Kaweccy, gospodarstwo „Zielona Dolina”.
Miód lipowy – Maria i Jan Kołosowscy, Miody Puszczy Barlineckiej
Tort Mocca – Jan Tabiński,  PPH TAST
Sok jabłkowy NFC 100% - Sady Rajewscy
Salceson przelewicki – Ireneusz Jung

Na Pomorze Zachodnie pojechały również nagrody „Klucz do Polskiej Spiżarni”, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w regionach dla wspierania kulinarnego dziedzictwa, promocji i budowy rynku produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych. Nagrody otrzymali:
Iwona Niemczewska – szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Po drugiej stronie lustra w Szczecinie” oraz Elżbieta Kuczma – właścicielka gospodarstwa „Zagon” w Ząbrowie, słynącego z Ogórków Kołobrzeskich, kiszonych z zastosowaniem naturalnej wody solankowej.

Targi „Smaki Regionów 2021” odbyły się 2-4 października w obiektach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Województwo Zachodniopomorskie od wielu lat uczestniczy w wydarzeniu, promując produkty lokalne i regionalne oraz tradycje kulinarne z Pomorza Zachodniego. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się ośmiu wystawców z naszego regionu, m.in. producenci miodów i przetworów z warzyw. Ekspozycja województwa zachodniopomorskiego objęła powierzchnię 80 m kw., a drewniana zabudowa i zieleń  nawiązywały do tematyki ekologicznej. Z myślą o zwiedzających przygotowano również tzw. strefa konsumpcji, z zachowaniem norm sanitarno-epidemiologicznych. Atrakcją stoiska Pomorza Zachodniego była również prezentacja oferty turystycznej regionu.

 

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR