LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Nietransparentny podział środków RFIL dla regionów. Gorąca dyskusja na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

17-06-2021

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego 15 czerwca 2021 r.
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego 15 czerwca 2021 r.
Na wniosek marszałka Olgierda Geblewicza WRDS zajęła się problemem wykluczenia niektórych samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zachodniopomorskie jest jednym z czterech regionów, które nie otrzymały środków na przedsięwzięcia zgłoszone przez samorzad województwa. – Staraliśmy się o dofinansowanie naprawdę najważniejszych projektów. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i lepsze skomunikowanie terenów popegeerowskich – podkreśla Olgierd Geblewicz.
 
RFIL to specjalny rządowy fundusz wsparcia samorządów w trudnych czasach pandemii i spowolnienia gospodarczego. Pierwsza pula środków (6 mld zł) została rozdysponowana pomiędzy gminy i powiaty. W drugim naborze (rozstrzygniętym w grudniu 2020 r., do podziału 4,35 mld zł) o pieniądze na inwestycje mogły ubiegać się również samorządy województw. Wszystkie projekty zgłoszone przez Zachodniopomorskie zostały odrzucone. W trzeciej transzy RFIL (1,65 mld zł) również wnioski Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego przepadły. A dotyczyły one modernizacji siedzib Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (18 mln zł), poprawy diagnostyki i warunków leczenia na oddziałach pulmonologicznym i chorób płuc SPWSZ (82 mln zł) oraz zakupu 10 pociągów hybrydowych (200 mln zł), które umożliwiłyby włączenie tzw. obszarów wykluczonych w sieć SKM.
 
- Staraliśmy się o dofinansowanie naprawdę najważniejszych projektów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu i lepsze skomunikowanie terenów popegeerowskich – mówił podczas posiedzenia WRDS marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Wszystkie wnioski zostały odrzucone. Ich ocena nie była transparentna, a była w pełni uznaniowa. Decydowały kryteria polityczne. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego powinni to usłyszeć: nasze inwestycje nie są dla rządu ważne, a Podkarpacie dostaje pieniądze na przykład na magazyn muzeum – zwracał uwagę marszałek Olgierd Geblewicz.
 
W trzecim naborze RFIL pominięto cztery z 16 województw. Obok Zachodniopomorskiego – Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie.
 
Wojewoda Zbigniew Bogucki, podczas dyskusji na forum WRDS, przekonywał, że podział środków z RFIL jest sprawiedliwy.

- Nie jest prawdą, że wsparcie dostają najbiedniejsi. Część gmin jest faworyzowanych, część jest wycinanych. Przykładów można podać bez liku. Przykładów konkretnych inwestycji – ripostował marszałek Olgierd Geblewicz.

Np. w naborze dedykowanym gminom popegeerowskim całkowicie pominięte zostały gminy Resko i Choszczno.

- Mamy prawo czuć się pokrzywdzeni w naborach RFIL-owskich. Wiele gmin ma takie poczucie. Mieszkańcy zostali ukarani za to, jak głosowali w wyborach – ocenił marszałek województwa.
 
 
Źródło: serwis prasowy Urzędu Marszałkowskiego

 

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR