LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Bezpieczeństwo w sieci.#patotreści#uzależnienia_behawioralne. Dwa ważne webinaria.

06-05-2021

   O patotreściach za sprawą nagłośnienia w mediach bulwersującego nagrania ze Szczecina było ostatnio głośno. Ale czy naprawdę jesteśmy przygotowani, by im przeciwdziałać? Co w Internecie oglądają dzieci? Jaki wpływ na to ma edukacja zdalna? O kim rozmawiają z rówieśnikami? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkania ze specjalistami z ogólnopolskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.  Urząd Marszałkowski zaplanował  w maju dwa ważne webinaria.
 
Żeby „nie wypaść z obiegu”
Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice i nauczyciele  nakreśla raport „Patotreści w Internecie” przygotowany  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że  84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy (w tym 15% - regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie… A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby nie wypaść z obiegu. Czy rodzice mają nad tym kontrolę? Gdzie w tym wszystkim jest szkoła? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?
 
– Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania, dlatego chcemy pedagogów, psychologów szkolnych oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Spotkania poprowadzą specjaliści badający ten temat od lat, by przekazać nam praktyczne informacje. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Warto wiedzieć, warto rozmawiać
Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne  – jedno skierowane jest do pedagogów i psychologów szkolnych z regionu (11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).
 
Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz  Maciej Kośmicki,  prowadzący  kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube.
 
Jak wziąć udział w spotkaniu?
Aby wziąć udział w spotkaniach należy zalogować się na nie przez platformę Zoom (dane do logowania podane na stronie www.wws.wzp.pl lib poniżej). Spotkania będą też transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego (https://www.youtube.com/PomZachodnie).
 
 

 Webinarium dla pedagogów i psychologów szkolnych: 11 maja 2021 r.  10.00-13.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/95753005881 lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie

Zaproszeni wykładowcy:

 • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To największa w Polsce organizacja pozarządowa, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego.
 • Joanna Flis  - Doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr psychologii, certyfikowany specjalista psychoterapiiuzależnień i współuzależnienia
Webinarium dla rodziców /opiekunów: 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/94456845436 lub lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie

Zaproszeni goście /wykładowcy:
 • Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.
  Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz
  z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 • Joanna Flis – Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia.
 • Maciej Kośmicki  – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO.
Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 
 
Źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR