LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Kto zdobędzie Nagrodę Literacką"Jantar"? Znamy pięciu nominowanych.

09-11-2023

Trzy powieści, zbiór opowiadań oraz tekst z pogranicza faktu i literatury pięknej otrzymały nominację do tegorocznej Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”. Sylwetki autorów i ich dzieła, a także program Festiwalu Czytania, podczas którego zostanie wręczona nagroda, zostały przedstawione na konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się 8 listopada 2023 r. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

- Jeszcze niedawno ogłaszaliśmy czwartą edycję konkursu „Jantar”, a dzisiaj już spotykamy się, aby poznać ścisłe grono pozycji, które dostały się do finału. Cieszę się, że wspieramy tak wspaniałe przedsięwzięcie i tym konkursem doceniamy osoby związane z naszym regionem, które tworzą niesamowite dzieła – mówiła członkini zarządu województwa Anna Bańkowska. - Jesteśmy także dumni, że dzięki wsparciu Samorządu Województwa, to właśnie na Pomorzu Zachodnim odbywa się Festiwal Czytania. Podczas tego wydarzenia poznamy także laureata konkursu „Jantar”- dodała.

Nagroda przyznawana jest corocznie, począwszy od 2020 roku, za książki wydane w roku poprzedzającym, napisane przez autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych. Obejmuje pozycje bez podziałów gatunkowych: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej i szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich.

W IV edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” starało się 36 książek opublikowanych w roku 2022 i reprezentujących wszystkie wymienione w regulaminie gatunki literackie.

O nominacjach do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” w 2023 r. mówił członek jury prof. US Piotr Krupiński. – Nagroda Jantar na trwałe wpisała się w horyzont życia literackiego w Polsce o czym świadczą zgłoszenia z wydawnictw nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także w Warszawy, Krakowa i wielu innych miejsc. Pierwszą z książek nominowanych jest dwutomowe dzieło Jolanty Aniszewskiej „Zamęt”, Poznańskie Wydawnictwo Naukowe - czas po wojnie w Stargardzie i okolicznych miejscowościach. Imponująca historyczna panorama sporządzona za pomocą dwóch mechanizmów lunety i lupy. To wielkie panoramiczne spojrzenie na rok 45 na Pomorzu Zachodnim, które składa się z wielu mikro perspektyw pojedynczych ludzkich losów. Kolejna książka to „Oddech” Niny Igielskiej, Wydawnictwo Agora – niesamowita, trzymająca w napięciu powieść. Następne ogniwo z naszej piątki to „Lakier” Jarka Skurzyńskiego, Szczecińskie Wydawnictwo Granda książka niewielkich rozmiarów, ale niech nas nie zmylą te wymiary. To po raz kolejny niezwykle skomplikowana gra psychologiczna, można powiedzieć, że dramat rodzinny. Książka trzymająca w napięciu do ostatniego akapitu.

Pozostałe dwie książki, które przeszły do finału to Alex Wieseltier „Krzywe Zwierciadło”, Szczecińskie Wydawnictwo Forma i Jerzy Żelazny „Gdy Milknie kos”, Koszalińskie Wydawnictwo Polimer. - To dwaj nestorzy zachodniopomorskiej prozy. Dwie książki, które w znakomity sposób podsumowują egzystencjalne doświadczenie – informował prof. US Piotr Krupiński. - Każdą z tych pięciu książek polecam, wśród nich jest laureat bądź laureatka czwartej już nagrody z bryłką bursztynu w tle – dodał.

Laureat konkursu otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Wręczenie nagrody odbędzie się 25 listopada br., w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, podczas 11. Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” im. Wojciecha Pszoniaka (24-26 listopada 2023 r.). Program wydarzenia dostępny na stronie: https://www.ksiaznica.szczecin.pl/wydarzenia/single/id/2306

Finał trzech edycji konkursu o Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”, organizowanego przez Książnicę Pomorską, wyłonił trójkę laureatów. Jury konkursowe doceniło wydaną w 2019 roku powieść Ingi Iwasiów „Kroniki oporu i miłości”, zgłoszoną w pierwszej edycji oraz zgłoszone w drugiej odsłonie konkursu opowiadania Artura Daniela Liskowackiego „Hotel Polski”, opublikowane w 2020 roku. Laureatem trzeciej edycji konkursu, za „Wyspy odzyskane: Wolin i nieznany archipelag” wydane w 2021 roku, został Piotr Oleksy.

 

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiegp

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget