LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Będzie lepszy wjazd do Kołobrzegu. Rozpoczyna się przebudowa ważnego odcinka DW 163

09-10-2023

Półkilometrowy odcinek ul. Krzywoustego w Kołobrzegu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 163 zostanie gruntownie przebudowany. Główna trasa wjazdowa do miasta z S6 będzie dwujezdniowa! Powstaną też nowe ciągi pieszo-rowerowe i oświetlenie. Inwestycja ma kosztować ponad 14,4 mln zł. Zadanie będzie realizowane w ramach środków własnych Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. – Rozpoczynamy tę bardzo wyczekiwaną inwestycję – oznajmił wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
 
Ważną dla mieszkańców Kołobrzegu i turystów drogową inwestycję przedstawili w poniedziałek, przy trasie wjazdowej do miasta, przedstawiciele Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektor ZZDW w Koszalinie.
 
– To może nie jest długi odcinek, ale istotny dla Kołobrzegu i dość kosztowny. To przede wszystkim główny wjazd do miasta, dlatego zdecydowaliśmy się na kompleksową modernizację. Oczywiście wiąże się to z utrudnieniami, bo sama przebudowa mostu jest skomplikowana technicznie, ale efektem prac będzie nowa przeprawa przez Stramniczkę i trasa dwujezdniowa – podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
 
Odcinek objęty projektem znajduje się między dwoma rondami. Na północy jest to  skrzyżowanie ulicy Krzywoustego (DW163) z ul. Koszalińską, a na południu rondo im. Jerzego Patana.  Odcinek  ten jest  mocno obciążony ruchem, gdyż stanowi zjazd do Kołobrzegu z drogi S6.
 
– To jest bardzo ważna inwestycja. Przebudowa ruszy po 1 listopada. Liczymy, że uda się zakończyć inwestycję jeszcze przed sezonem letnim – mówiła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
 
Założeniem projektu jest ujednolicenie standardu tej drogi. Dziś na odcinku tym mamy częściowo drogę jednojezdniową o zmiennej szerokości od 6,5 m do 15 m, a częściowo dwujezdniową z dwoma pasami ruchu.

Projekt zakłada dobudowę drugiej jezdni na odcinku jednojezdniowym, oraz remont i przebudowę istniejących nawierzchni. Wykonane zostaną też ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Przebudowa obejmie też infrastrukturę techniczną - oświetlenie, kanalizację deszczową oraz budowę kanału technologicznego. Założono też rozbiórkę starego mostu i kładki nad ciekiem Stramniczka. Obiekty te dziś są w złym stanie technicznym. Projektant zaproponował tu inne rozwiązanie, mianowicie budowę przepustu. Projektowane rozwiązanie nie mieściło się w granicach istniejącego pasa drogowego, dlatego konieczne było jego poszerzenie i przejęcie dodatkowych gruntów. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, wykup gruntów, a także koszt robót związanych z likwidacją kolizji, przebudową istniejących sieci i budową infrastruktury miejskiej sfinansuje Miasto Kołobrzeg.
 
– Po tej przebudowie na pewno będzie się jeździć lepiej i wygodniej. Aby skrócić maksymalnie czas modernizacji zdecydowaliśmy się na zamknięciu mostu na Stramniczce dla ruchu. Inwestycję z czterema pasami i nowym oświetleniem zamierzamy oddać do użytku w maju 2024 roku – powiedział Michał Żuber, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg w Koszalinie.
 
Z powodu newralgicznego miejsca jakim jest ten odcinek, przypomnijmy - zjazdu z S6 do Kołobrzegu, ZZDW podjął decyzję o prowadzeniu inwestycji poza sezonem letnim, w okresie najmniej uciążliwym dla mieszkańców Kołobrzegu i turystów. Stąd pierwsze prace przygotowawcze, między innymi wycinka 58 drzew kolidujących z inwestycją, rosnących w pasie DW 163,  rozpoczęła się wczesną jesienią. Wycinkę realizowano w oparciu o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) pod nadzorem ornitologicznym. Przegląd przyrodniczy, w tym ornitologiczny został wykonany w sierpniu. 
 
Wykonawcą będzie firma ONDE SA z Torunia. Roboty budowlane mają kosztować ponad 14,4 mln zł brutto. Była to jedyna oferta, która wpłynęła na ten przetarg. Prace mają zostać wykonane w ciągu 275 dni kalendarzowych.
 
***
W związku z uwagami mieszkańców odnośnie całkowitego zamknięcia na czas remontu ulicy Krzywoustego dla ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego, dyrekcja ZZDW Koszalin, samorząd województwa i Miasto Kołobrzeg uzgodniły w piątek, 13 października 2023 roku, że przebudowa DW 163 będzie prowadzona z tymczasowym przejazdem dla aut i rowerów oraz przejściem dla pieszych. Modernizacja potrwa jednak do października 2024 roku. Prace będą wykonywane także w sezonie letnim, co może skutkować korkami w tej części nadmorskiego kurortu.
 
Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget