LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Zielony Feniks dla Pomorza Zachodniego! "Energetyczne" biuro gospodarki docenione

27-11-2023

wiatrak w polu

Pomorze Zachodnie jest liderem OZE!
Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego z najstarszą nagrodą w Polsce „Zielony Feniks”. Jednostka została doceniona za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki. Prestiżową statuetkę odebrał podczas Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu dyrektor RBGP Leszek Jastrzębski.
 
Statuetka Zielonego Feniksa jest przyznawana corocznie począwszy od 2009 roku.  Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się w czasie gali w ramach Festiwalu Ekoenergetyki. To jedna z największych i najstarszych, ogólnopolskich imprez poświęconych szerokorozumianej ekoenergetyce.
 
RBGP otrzymało nagrodę w kategorii „Nagroda za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki”. Przyznaje ją Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki. To nagroda za całokształt działań, docenienie pracy całego zespołu, który angażuje się w różnego rodzaju projekty związane z upowszechnianiem energetyki odnawialnej, tworzenie opracowań w zakresie wyzwań i przemian energetycznych.
 
–  Jednym z wielu obszarów działania biura jest monitoring rozwoju odnawialnych źródeł energii w przestrzeni Pomorza Zachodniego. Rzetelna informacja i dane, w szczególności ich przestrzenna lokalizacja jest podstawą m. in. do formułowania kierunków wsparcia i interwencji. Spojrzenie z perspektywy regionu daje możliwość kierowania do samorządów lokalnych informacji pozwalającej na budowanie ponadlokalnych platform działania w obszarze transformacji energetycznej – mówi dyrektor RBGP Województwa Zachodniopomorskiego Leszek Jastrzębski.
 
Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie jako samorządowa wojewódzka jednostka organizacyjna do swojej podstawowej działalności zalicza opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego województwa zachodniopomorskiego. Ponadto publikuje opracowania związane z dokumentami planistycznymi z uwzględnieniem tematyki OZE.
 
– Pomorze Zachodnie jest liderem w rozwoju OZE.  Od lat produkujemy najwięcej zielonej energii w Polsce. W roku 2022 produkcja z OZE wypełniła ponad 98% naszego zapotrzebowania energetycznego. Wykorzystujemy nasz bardzo wysoki potencjał energii odnawialnej, nasze położenie, uwarunkowania naturalne.  Biorąc pod uwagę dynamikę zmian i uwarunkowań prawnych, bardzo ważne jest mądre planowanie, monitoring i współpraca z samorządami gmin i powiatów.   Przyznana nagroda cieszy i motywuje do dalszej pracy do osiągnięcia neutralności klimatycznej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 
 
Główne obszary działalności biura w obszarze ekoenergetyki to: przygotowywanie analiz przestrzennych, współpraca transgraniczna dotyczące energetyki odnawialnej w planowaniu przestrzennym, prowadzenie systemu monitorowania oraz działania na rzecz popularyzacji OZE.
 
Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej prowadzi stały monitoring OZE w regionie. Od 2018 r. publikuje Kartę charakterystyki energetycznej województwa zachodniopomorskiego w zakresie wykorzystania OZE w produkcji energii elektrycznej. Karta zawiera informacje o przestrzennym rozmieszczeniu w województwie zachodniopomorskim odnawialnych źródeł energii, ich mocy oraz ilości wytwarzanej energii. Karta ukazuje także rozwój energetyki odnawialnej w regionie na tle pozostałych województw oraz stan energetyki w poszczególnych gminach i powiatach województwa. Jest to możliwe dzięki współpracy RBGP zawiązanej z Urzędem Regulacji Energetyki jak i z operatorami sieci dystrybucyjnej Enea oraz Energa. Na przełomie listopada i grudnia pojawi się najnowsze opracowanie w tym zakresie.
 
Więcej informacji, opracowania: http://rbgp.pl/

Galeria

elektrownie wiatrowe na tle niebieskiego nieba, w lewym górym rogu napis Pomorze Zachodnie
elektrowanie wiatrowe (wiatraki) stoja w polu, zachmurzone niebo
wręczenie nagrody Zielony Feniks
 
Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget