LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Wojewódzkie święto plonów w Przelewicach za nami.

19-09-2023

Dożynki Wojewódzkie 2023 widok z drona
Dożynki Wojewódzkie 2023

Tegoroczne żniwa i prace polowe w regionie dobiegły końca. Zgodnie z rolniczą tradycją zwieńczeniem tego okresu są dożynki. Wspólne świętowanie na Pomorzu Zachodnim odbyło się w dniach 16-17 września 2023 r. w Przelewicach.

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów uroczyście rozpoczął Korowód Dożynkowy, który poprzedzony został mszą świętą w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przelewicach.

Na uczestników wielkiego, rolniczego święta czekały m.in. koncerty zespołów ludowych oraz biesiadnych. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały tradycyjnie różnorodne Wieńce Dożynkowe.

Poznaliśmy laureatów dwóch marszałkowskich konkursów. W tym roku tytuł najpiękniejszych zachodniopomorskich wsi trafił do: I miejsce Krzywice (gm. Osina), II miejsce Silnowo (gm. Borne Sulinowo), III miejsce Chłopowo (gm. Krzęcin). Najbardziej aktywne na Pomorzu Zachodnim okazały się Koła Gospodyń Wiejskich: w Trzebieszewie (I miejsce), w Przywodziu (II miejsce) oraz koło Ale Babki we Wrzosowie (III miejsce). 

W niedzielę, 17 września, rozpoczęły się XIV Wojewódzkie Dni Pszczelarza, które były doskonałą okazją do zapoznania się z ciężką pracą pszczelarzy, sposobami produkcji miodów i wyrobów pszczelarskich oraz tradycjami związanymi z tym zawodem. W ramach wydarzenia odbyły się także wykłady i pokazy dotyczące wszelkich aspektów pszczelnictwa, które pełnią rolę ważnego wsparcia merytorycznego pszczelarzy, wzmocnienia całej branży pszczelarskiej czy wręcz odbudowy i powiększenia ilości rodzin pszczelich na Pomorzu Zachodnim. Kolejnym punktem programu był Przegląd Piosenki Rozrywkowej. Na scenie wystąpiła gwiazda Przeglądu – zespół ŻUKI.

Jarmark kusił produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy, jak co roku, zaprezentowali różnorodne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”.

 

Galeria

korowód traktorów
laureaci konkursu piękna zachodniopomorska wieś z czekami na scenie
marszałek, przewodnicząca sejmiku i dyrektor Przelewic siedzą na widowni z tlumem gości
marszałek rozdaje chleb uczesntikom wydarzenia
marszałek z zespołem ludowym
sołectwo Krzywice prezentuje swój wieniec, obok stoi marszałek
zespół ludowy tańczy na scenie
laueraci konkursu aktywne koło gospodyń wiejskich z symbolicznymi czekami
 
 
Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget