LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Ukryta pandemia. Edukacja skutecznym orężem w walce z przemocą w rodzinie.

28-01-2021

   Skutki rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2 odczuwalne są nie tylko w ochronie zdrowia i gospodarce. Wiele dramatów toczy się za zamkniętymi drzwiami czterech ścian.

Dane są niedoszacowane
Przemoc fizyczna bądź psychiczna w rodzinie ma charakter „demokratyczny” – dotyka wszystkich, bez względu płeć, orientację seksualną, pozycję zawodową czy pochodzenie. Przytoczone instytucjonalne statystyki nie oddają skali tego zjawiska. Dane są niedoszacowane, często też osoby doznające przemocy nie zgłaszają jej służbom. Eksperci podkreślają, że nieustannie potrzebne są działania edukacyjne i szeroko zakrojona profilaktyka, obejmująca kampanie informacyjne, warsztaty i szkolenia, prowadzenie telefonów zaufania. Ważne jest też upowszechnianie informacji o możliwościach i formach uzyskania pomocy.

Skuteczna pomoc NGO
Takie działania przygotowują  organizacje pozarządowe, które pracują z ofiarami i sprawcami przemocy w rodzinie. Dzięki przyznanym dotacjom w latach 2019-2020 ze środków Samorządu Województwa takim wsparciem merytorycznym i psychologicznym objęto 6 533 osób. Działania edukacyjne realizowały: Fundacja Wychowanie bez porażek, Fundacja Razem dla Obszarów Wiejskich i Stowarzyszenie FILAR. Z pomocy korzystały kobiety z obszarów wiejskich i małych miasteczek. Panie mogły uczestniczyć m.in. w warsztatach nauki samoobrony i asertywności. Szkolono także rodziców, którzy uczyli się m.in. rozwiązywania konfliktów metodą „bez zwycięzców i pokonanych”. Zajęcia edukacyjne prowadzone były także dla nauczycieli w regionie. Przygotowano badanie mającego na celu zdiagnozowanie zjawiska przemocy w rodzinie w województwie zachodniopomorskim za lata 2015-2018 (Szczecińskie Towarzystwo Socjologiczne).

Nowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (28 stycznia br.), radni przyjęli uchwałę w sprawie „Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025”. Dokument zawiera dwa załączniki: „Ramowy program ochrony ofiar przemocy w rodzinie w województwie zachodniopomorskim na lata 2021-2025” oraz „Ramowy program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w województwie zachodniopomorskim na lata 2021-2025”.

Zgodnie z założeniami programu, podobnie jak w latach poprzednich, kontynuowana będzie dobra współpraca z organizacjami pozarządowymi. Jeszcze w tym roku dla NGO zostanie ogłoszony otwarty konkurs ofert. Dofinansowane będą zadania związane z ograniczeniem zjawiska przemocy w rodzinie oraz dotyczące przygotowania diagnozy poświęconej grupom mniejszościowym niewidocznych w dotychczasowych programach i statystykach tj. migrantom czy osobom LGBTQ+.

Program zakłada także przeprowadzenie szkoleń dla pracowników jednostek pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia, sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych, służby więziennej, żandarmerii wojskowej, organizacji pozarządowych, Centrum Usług Społecznych. Będą one odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Podstawowym źródłem finansowania działań Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego ujętych w programie jest budżet Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Środki na realizację zadań mogą  pochodzić także z dotacji z budżetu Państwa oraz funduszy unijnych.

 

Źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

          • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
            78-120 Gościno
          • Email: gcagoscino@op.pl
          • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
            • tel.kom.: 
              • +48 601 883 504
              • +48 669 588 910
            • tel./fax: +48 94 35 13 371
          • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
          • Licznik odwiedzin:
    website counter widget