LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Stary Szlak Kolejowy coraz dłuższy. Zakończył się kolejny etap budowy trasy rowerowej.

20-07-2023

Stary Kolejowy Szlak, dojazd do Karlina od strony DW112 z lotu ptaka
Stary Kolejowy Szlak, dojazd do Karlina od strony DW112

Nowe odcinki Starego Kolejowego Szlaku czekają na turystów. Właśnie zakończył się III etap budowy jednej z głównych regionalnych tras rowerowych. Inwestycje za prawie 7 mln złotych zrealizowano na terenie gmin: Białogard, Karlino, Będzino, Świeszyno i Mielno. 

Stary Kolejowy Szlak jest ważną częścią Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Biegnie z północy na południe wschodnią częścią województwa. Łączy środkowe Wybrzeże ze strefą zachodniopomorskich Pojezierzy.  Na północy ma dwie odnogi zaczynające się w Mielnie koło Koszalina i w Kołobrzegu. Łączą się one w Białogardzie. Część kołobrzeska w większości biegnie po nasypie dawnej linii kolejowej przez Gościno i Karlino. Dalej na trasie znajduje się uzdrowiskowy Połczyn-Zdrój i Drawski Park Krajobrazowy.

–  To przede wszystkim szlak dla tych cyklistów, którzy w jeździe na rowerze szukają spokoju, odpoczynku i obcowania z naturą. Sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim jest coraz gęstsza i coraz dłuższa. Nowe odcinki oddawane do użytku szybko zyskują popularność i stają się bardzo atrakcyjnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W III etapie inwestycji powstały i zostały oznakowane odcinki: Mielno - Wronie Gniazdo – Klępino – Karlino. Są to odcinki przebiegające przez gminy: Białogard, Karlino, Będzino, Świeszyno i Mielno. 

Pierwszy z odcinków inwestycyjnych o długości około 800 metrów i szerokości 2 m powstał wzdłuż drogi gminnej na odcinku od mostu na Radwi w Karlinie, do dawnej drogi krajowej nr 6, a dziś drogi wojewódzkiej nr 112.

Drugi prawie 2,5-kilometrowy odcinek powstał pomiędzy drogami powiatowymi przebiegającymi przez Żeleźno i Wronie Gniazdo. Oba nowe odcinki mają nawierzchnię bitumiczną.

Tu na drodze dla rowerów dopuszczony jest ruch pojazdów rolniczych dojeżdżających na pobliskie pola oraz samochodów Lasów Państwowych. Zaprojektowana w tym miejscu droga rowerowa ma szerokość 3 m i utwardzone pobocza.

Oznakowanie trasy pojawiło się na odcinkach o łącznej długości około 30 kilometrów: Mielno – Mścice, Mścice – Koszalin, Konikowo – Niedalino, Strzekęcino – Wronie Gniazdo, Pomianowo – Klępino i Karlino. 

Zakres robót objął standardowo przygotowanie i oczyszczenie terenu, roboty rozbiórkowe, roboty ziemne – wykopy i nasypy, wykonanie projektowanej konstrukcji drogi rowerowej, ustawienie urządzeń zabezpieczających ruch, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz nasadzenia.

Wykonawcą była firma Domar, która wykonała to zadanie za blisko 6,7 mln zł. 

– Powoli finalizujemy projekt pod nazwą Stary Kolejowy Szlak. Zaawansowane prace widać już na odcinku, który łączy się z zakończonym właśnie projektem. Niebawem będzie można wygodną drogą rowerową pokonać dystans pomiędzy Karlinem i Białogardem – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

ZZDW jest również po wyborze wykonawcy na II etap inwestycji, czyli realizację odcinka Złocieniec – Wałcz. Jest to kontynuacja projektu, który został zakończony w 2020 r., kiedy to oznakowano i częściowo zbudowano od podstaw odcinak Białogard- Złocieniec.

W ramach tamtej inwestycji na nasypie kolejowym dawnej linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój powstał 5-kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej. Wykonano również oznakowanie na odcinku o długości blisko 63 km - od Białogardu do Złocieńca.

W etapie II, całkowita długość odcinków inwestycyjnych wynosi około 33,6 km, a odcinków do oznakowania blisko 17, 7 km. 

Kolejne odcinki Starego Kolejowego Szlaku realizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego.

[Materiał przygotowany przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.]

Galeria

SKS, odcinek Wronie Gniazdo - Żeleźno z lotu ptaka
Stary Kolejowy Szlak, dojazd do Karlina od strony DW112 z lotu ptaka
 
Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget