LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Program Społecznik odkrywa karty. Prawie 3 mln zł na tegoroczne działania podzielone.

10-05-2022


logo programu społecznik, chłopiec na tle niebieskiego nieba
 
Prawie 600 projektów otrzymało szansę na realizację z Programu Społecznik.  W poniedziałek, 9 maja 2022 r. poznaliśmy wyniki tegorocznego naboru. Wśród zaplanowanych działań są m.in. przedsięwzięcia pomocowe i integracyjne na rzecz obywateli Ukrainy, ekologiczne czy wspierające młodzież. –  Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku. Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych  – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Angażujące projekty
„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od  2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw. Przed nami kolejnych 590.
 
– Cieszę się, że Program Społecznik na stałe wpisał się do pozarządowego kalendarza i odpowiada na aktualne potrzeby mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Po raz kolejny Społeczniczki i Społecznicy udowodnili, że chcą działać razem na rzecz swoich  małych ojczyzn, ale i pomagać obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli na Pomorzu Zachodnim schronienie przed wojną. W imieniu całej zachodniopomorskiej społeczności dziękuję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, że całym sercem angażują się w te działania – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
W poniedziałek, 9 maja 2022 r. poznaliśmy organizacje pozarządowe i współpracujące z nimi grupy nieformalne, które w tym roku otrzymają dotacje. Na listach rankingowych znalazło się w sumie 590 projektów. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów. – Chcemy zapewnić wszystkim organizacjom równy i sprawiedliwy dostęp do środków oferowanych w programie – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.
 
 
Warto też dodać, że w tym naborze projekty dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty. Premiowane były też działania  młodzieżowe i proekologiczne.
 
Maksymalna wartość mikrodotacji wynosiła 5 tys. zł.
 
Wachlarz ciekawych działań
Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów są działania pomocowe i integrujące  na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy oraz Pomorza Zachodniego. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego (np. „MY Z WAMI! Język Polski Jako Obcy”, Stowarzyszenie Razem na Plus), warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne (np. Koło Gospodyń Wiejskich Karnicach) itd. Społecznicy chcą też razem świętować Dzień Dziecka (np. w gminie Trzcińsko-Zdrój, Barlinek) oraz spotykać się podczas przeglądów piosenek.
 
Stało się już tradycją, że Społecznicy razem będą sprzątać najbliższą okolicę. I tak też będzie w tej edycji programu. Ekopatrole zobaczymy m.in. na wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega czy w okolicach  Golczewa. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowe czy ekokwietniki (np. Stowarzyszenie „Altum”).
 
Ale ze wsparciem programu organizowane będą w całym województwie rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe (m.in. „Cztery mile Jarka”), turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie.
 
Prowadzone będą też programy profilaktyczne, m.in. dobrze znana akcja movember czy zwracające uwagę na cukrzycę („Zatrzymać cukrzycę”, Lubię Powiat Drawski).
 
Społeczniczki i Społecznicy mówić będą także głośno o problemie marnowania żywności (np. Jadłodzielnia Szczecin czy Stowarzyszenie Kierunek Świnoujście) oraz zachęcać nas do idei recyklingu („Nie wyrzucaj! Wykorzystaj”, Stowarzyszenie W stronę słońca). Ciekawie zapowiada się też projekt ekologiczny „Razem ratujmy świat” Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”.
 
Mieszkańcy Pomorza Zachodniego wezmą udział również w warsztatach przędzenia (Stowarzyszenie Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego), festiwalu baniek mydlanych (Fundacja Speak Up) czy dowiedzą się, co im w duszy gra (Stowarzyszenie Gryfińska Orkiestra Dęta).

Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów.

Ważne linki
Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022 – 2024, w tym listy rankingowe znajdują się na:
 • stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A https://spolecznik.karrsa.eu/
 • w zakładce SPOŁECZNIK stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.:  www.wzp.pl 
 • profilu Programu Społecznik   na Facebooku
 • W mediach społecznościowych Społeczniczki i Społecznicy wykorzystywać będą oznaczenia: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR.
Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 
„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.
 
 
Źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget