LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Ponad 18 milionów na lepsze drogi dojazdowe do gruntów rolnych.

26-05-2023

Zachodniopomorskie gminy i powiaty przebudują w tym roku ze wsparciem samorządu województwa blisko 28 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dotacje udzielane przez Urząd Marszałkowski WZ to środki pochodzące z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

Kwota przewidziana na dotacje zadań określonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych na 2023 rok to ponad 18 mln zł. Lista rankingowa wniosków obejmuje 18 projektów z zakresu przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych o łącznej wartości dofinansowania 18 111 000 zł oraz 1 projekt inwestycyjny – zakup sprzętu informatycznego (6 tys. zł). W tym roku lokalne gminy i powiaty przebudują blisko 28 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Modernizację przejdzie wiele krytycznych dla lokalnej społeczności fragmentów sieci komunikacyjnej. Większość planowanych inwestycji drogowych nie tylko ułatwi maszynom dojazd do gruntów rolnych, ale wpłynie również bezpośrednio na jakość życia mieszkańców.

Środki na budowę lub przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych pochodzą z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Pieniądze na ten cel stanowią część budżetu województwa i zgodnie z zapisami ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych są w dyspozycji Marszałka Województwa.

Zadania wynikające z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych Województwo Zachodniopomorskie realizuje od 1999 r. Głównym celem dotacji udzielanych przez Urząd Marszałkowski jest poprawa stanu dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Lista rankingowa dróg dojazdowych na rok 2023 dostępna jest na stronie Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: https://wrir.wzp.pl/sites/default/files/lista_rankingowa_wnioskow_na_2023_rok_.pdf 

Pierwszą umowę w tym roku na takie zadanie podpisał z wicemarszałkiem województwa Olgierdem Kustoszem, 26 maja br., starosta myśliborski Andrzej Potyra. Finansowe wsparcie pozwoli na  przebudowę ponad kilometrowego fragmentu drogi nr 2142Z na odcinku Kaleńsko do granicy powiatu. Dzięki inwestycji m.in. powstanie jezdnia o szerokości 5,5 m oraz zjazdy. Wykonane zostaną także pobocza. Dofinansowanie z budżetu województwa na ten cel to ponad 1,1 mln zł, a cała inwestycja ma wynieść ponad 2,9 mln zł.

 

Źródło: Biuro prasowe UM

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget