LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Bogate plany inwestycyjne przedsiębiorców z powiatu kołobrzeskiego. Rozwój firm wesprze Unia Europejska.

28-11-2022

 
Plaster borowinowy firmy Beneton, leżący na stoiku, obok świeca - fot. spółka beneton Budzistowo.
Bogate plany inwestycyjne przedsiębiorców z powiatu kołobrzeskiego. Rozwój firm wesprze Unia Europejska - fot. spółka Beneton Budzistowo.
Przedsiębiorcy z Budzistowa i Gościna zamierzają rozwinąć swoje działalności gospodarcze. Inwestycje stawiające na nowoczesne technologie wsparte zostaną środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Unijna pomoc trafi do spółek Beneton i Rafa Plandeki. W piątek, 25 listopada 2022 roku członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska złożyła podpis na umowie z pierwszą z wymienionych firm. Drugie porozumienie parafowane zostanie w środę, 30 listopada br.
 
Inwestycje zakładają zakup specjalistycznych urządzeń. Termin realizacji działań zaplanowano na lata 2022-2023.
 
– Nowoczesny sprzęt podwyższy standardy produkcji w obu spółkach oraz zapewni im większą konkurencyjność na rynkach zbytu. Po raz kolejny ambitnym planom przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego przychodzą z pomocą fundusze europejskie – mówiła członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
 
Beneton z Budzistowa zdecydował o zautomatyzowaniu produkcji wyrobów z cenionej w Polsce kołobrzeskiej borowiny. Działająca od 2009 roku firma planuje zakup instalacji dwóch zestawów urządzeń do rozdrabniania i konfekcjonowania borowiny oraz wyposażenie laboratorium w aparaturę kontrolującą parametry surowców i produktów. Dzięki temu produkowane będą lecznicze wyroby borowinowe (plastry, pasty). Wdrożenie innowacji to efekt współpracy rozwojowo-badawczej spółki z Politechniką Koszalińską. Koszt inwestycji to blisko 1,8 mln zł. Urząd Marszałkowski będzie partycypował w kosztach przedsięwzięcia i przekaże beneficjentowi unijne wsparcie w wysokości prawie 800 tys. zł.
 
Rafa Plandeki Dawid Kuks z Gościna zamierza zakupić zgrzewarkę HF oraz automat do mycia plandek. Doposażenie firmy w nowy sprzęt zwiększy wydajność, a także skróci produkcję. Spółka działa od 2000 roku, specjalizuje się w tworzeniu plandek na hale namiotowe, samochody dostawcze czy wywrotki. Na wdrożenie zmian przedsiębiorstwo przeznaczy około 800 tys. zł. Urząd Marszałkowski pokryje z puli unijnej część poniesionych przez spółkę kosztów. Będzie to ponad 350 tys. zł.
 
Projekty wpisują się w założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie”, działanie 1.8 „Inwestycje przedsiębiorców ramach ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego”.

Galeria

Plaster borowinowy firmy Beneton, leżący na stoiku, obok świeca - fot. spółka beneton Budzistowo.
Taśma produkcyjna z plastrami borowinowymi.
 
Żródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget