LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Samorządowcy jednym głosem

10-12-2020

Świat samorządów nigdy nie był tak zjednoczony jak teraz. Wszyscy mówimy nie dla weta. To sprawa rozwoju naszych małych ojczyzn  – podkreślał podczas dzisiejszego briefingu prasowego Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Uwaga całej Europy skupiona jest na rozpoczynającym się w  Brukseli unijnym szczycie, podczas którego  przywódcy państw będą szukać kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu UE. Groźba polskiego i węgierskiego weta budzi głośny sprzeciw samorządowców z całej Polski, w tym także z Pomorza Zachodniego.
 
–  Z punktu widzenia Pomorza Zachodniego w ciągu dziesięciu lat do regionu napłynęło ok. 10 miliardów funduszy unijnych. Rocznie z naszego budżetu województwa  jesteśmy w stanie przeznaczać na inwestycje rozwojowe około 100 mln zł. Można powiedzieć, że pieniądze unijne to równowartość tego, co moglibyśmy wydać w ciągu stu la, będąc zdani tylko na środki własne. To  dźwignia finansowa dla regionu – wyliczał marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Marszałek apelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by nie wetował rozwoju miast i regionów.W przyszłej perspektywie, opierając się na rozstrzygnięciach, które zapadają na poziomie unijnym oraz roboczych informacjach z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej szacuje się, że budżet nowego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie ok. 1,2 miliarda euro.
 
–  Podkreślam jednak, że w tym całym procesie chodzi nie tylko o pieniądze, ale o nasze  pełnowartościowe członkostwo w UE. Z tego członkostwa, szczególnie tutaj na pograniczu polsko-niemieckim, mocno korzystamy – dodał marszałek Geblewicz.
 
W podobnym tonie wypowiadała się prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska: – Kołobrzeg bardzo umiejętnie potrafił wykorzystywać Fundusze Europejskie. Zależy nam też bardzo na współpracy sąsiedzkiej i dobrych relacjach z sąsiadami zza zachodniej granicy. Dzisiaj czekamy na kolejne rozdanie i kolejne środki, które zasilą budżet naszego miasta i pozwolą nam realizować projekty podnoszące naszą konkurencyjność turystyczną.
 
– Korzystamy ze strefy przemysłowej,  pięknego nabrzeża, rozwoju dróg i ścieżek rowerowych. Dzięki środkom europejskim w Gryfinie powstaje szpital. Wczoraj zostały ogłoszone wyniki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niestety, na doposażenie szpitala nie otrzymaliśmy żadnych środków. Dlatego jako samorządowiec chciałabym przystępować do programów, które mają jasne kryteria i kładą nacisk na rozwój naszych regionów, a takie są programy unijne – nie kryła oburzenia Wicestarosta Gryfiński Ewa Dudar.
 
Zachodniopomorski marszałek mówił także o planach związanych z nową perspektywą finansową, o ile dostępne będą Fundusze Europejskie:
 
- Będziemy kontynuować podjęte już działania. Mamy wielkie wyzwania w zakresie infrastruktury. Chcemy rozwijać budowę ścieżek rowerowych, które są ostatnim hitem naszej oferty turystycznej regionu. Nie zapominamy o drogach wojewódzkich, inwestycjach w tabor, ekologię i ochronę zdrowia.  Sporo środków planujemy przeznaczyć na pomoc osobom wykluczonym oraz osobom starszym.  Będziemy stawiać też mocno na gospodarkę i podnoszenie innowacyjności firm – wyliczał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd  Geblewicz.
 
Biorąc pod uwagę środki z budżetu UE, które trafiły na Pomorze Zachodnie od 2004 roku z wszystkich programów operacyjnych, można podsumować, że udało się zrealizować ponad 12 tysięcy przedsięwzięć.
 
Źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR