LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Pomoc dla osób z niepełnosprawnością. 1,3 mln zł dla ZAZ w Karlinie

29-07-2021

 

 
Prezentacja podpisanych umów.
Pomoc dla osób z niepełnosprawnością. 1,3 mln zł dla ZAZ w Karlinie.
Władze samorządu województwa zdecydowały o przekazaniu wsparcia na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Karlinie. Do placówki trafi w 2021 roku 1,3 mln zł. To fundusze PFRON będące w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego. Umowę o dofinansowanie podpisali we wtorek, 27 lipca br. wicemarszałek Tomasz Sobieraj, członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska oraz Lidia Cesarz – prezes spółdzielni socjalnej „Feniks” z Białogardu prowadzącej karliński ZAZ.
 
Pomoc przeznaczona zostanie na wyposażenie pracowni socjalnych i pomieszczeń produkcyjnych. Z przyznanej kwoty 1,3 mln zł, placówka otrzyma najpierw 950 tys. zł. Pozostałe środki zostaną uruchomione w momencie otrzymania pozytywnej decyzji wojewody zachodniopomorskiego o rozpoczęciu działalności.
 
– W ostatnich latach ZAZ-y stały się przestrzeniami wyjątkowymi. To miejsca kojarzone nie tylko z pracą czy etatem, a bardziej z miejscem terapii i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami. Łączą przyjemne z pożytecznym, dlatego dobrze się dzieje, że powstają kolejne placówki tego typu w regionie – powiedziała członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.  
 
Karliński ZAZ to przedsięwzięcie wieloetapowe. Aby placówka mogła powstać najpierw spółdzielnia socjalna „Feniks” z Białogardu pozyskała od gminy lokal o powierzchni 630 m2 przy ul. Szczecińskiej 6 po byłym Domu Kultury. W marcu ub.r. sięgnęła zaś po środki unijne w wysokości ponad 2,5 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego na modernizację i adaptację obiektu. Prace remontowe w budynku, których koszt oszacowano na ok. 4 mln zł, zbliżają się ku końcowi. Wszystko to, jak i kolejne przekazane jednostce wsparcie, już niebawem umożliwi jej uruchomienie. Oficjalne otwarcie zaplanowano na wrzesień.
 
Zakład Aktywności Zawodowej w Karlinie to pierwszy taki obiekt w regionie koszalińskim. Będzie prowadził działalność w zakresie usług pralniczych, pakowania i szycia woreczków zapachowych. Zatrudnienie znajdzie w nim 25 osób z niepełnosprawnościami oraz 10-osobowy personel, m.in.: rehabilitant, psycholog, trener personalny, doradca zawodowy oraz pielęgniarka. Nowy ZAZ powiększy listę placówek tego typu działających na Pomorzu Zachodnim. Podobne organizacje są w Stargardzie, Kołobrzegu, Dobrej Szczecińskiej, Kamieniu Pomorskim, Juchowie, Goleniowie, Choszcznie, Gryfinie i Wałczu. Na koniec 2020 roku dawały zajęcie 654 osobom z niepełnosprawnościami.

Galeria

Moment podpisania umowy.
Prezentacja podpisanych umów.
Modernizowane pomieszczenia.
Modernizowane pomieszczenia.

 

Źródło: serwis prasowy Urzędu Marszałkowskiego 

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 535 922 363
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR