LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

"Pierwsza Piłka" na Pomorzu Zachodnim. Samorząd Województwa wspiera sport

25-10-2021


Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (na zdjęciu z lewej) i Maciej Mateńko, wiceprezes ds. szkolenia PZPN, prezes ZZPN
Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (na zdjęciu z lewej) i Maciej Mateńko, wiceprezes ds. szkolenia PZPN, prezes ZZPN - przed podpisaniem umowy na dofinansowanie projektu "Pierwsza Piłka".

Samorząd województwa wspiera zajęcia sportowe organizowane w ramach projektu „Pierwsza Piłka”. W naszym regionie uczestniczy w nich ok. 4500 najmłodszych miłośników futbolu w 420 drużynach! Umowę o dofinansowaniu podpisali Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, i Maciej Mateńko - wiceprezes PZPN ds. szkolenia, prezes ZZPN. W piątek w siedzibie Sejmiku odbyło się również wręczenie dyplomów absolwentom kursu „Menedżer Sportu i Rekreacji. Szczecin 2020/2021”.

„Pierwsza Piłka” to zajęcia sportowe bez rywalizacji o wyniki i punkty. Aktywność i zabawa, w której uczestniczą chłopcy i dziewczynki w wieku 5-11 lat, a także ich rodzice. „Pierwszą piłkę” na Pomorzu Zachodnim kopie 4500 dzieci w 420 zespołach (kategorie wiekowe: skrzat, żak, orlik). Gry i zabawy sportowe odbywają się zawsze w soboty, nawet w 80 miejscowościach! W każdym turnieju uczestniczy od czterech do sześciu drużyn. Zajęcia zostały podzielone na wiosenną (kwiecień – czerwiec) i jesienną część, która trwa od września do listopada.

Sportowe spotkania w plenerze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Granie bez presji wyników powoduje rozwój kreatywności, wzmacnia odwagę w działaniach dzieci, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na budowanie poczucia własnej wartości, podnosi samoocenę młodych adeptów futbolu. Celem rozgrywek jest też aktywizowanie całych środowisk lokalnych w życie sportowe.

- Ta nowa filozofia, nowe podejście do uprawiania sportu, zwłaszcza piłki nożnej, jest nam wszystkim potrzebne – mówił Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, gratulując ZZPN świetnej inicjatywy. - Jestem przekonany, że „Pierwsza Piłka” pozwoli nie tylko osiągać dobre wyniki sportowe, ale wprowadzi jeszcze jeden ważny aspekt: dobrych relacji pomiędzy młodymi ludźmi. Zbudowania tych relacji i ich utrzymywania. Mówimy o tym w czasach szczególnych, w niezwykle trudnych czasach pandemii – podkreślił Stanisław Wziątek.

Tłumaczył, że dofinansowanie projektu „Pierwsza Piłka” (50 tys. zł) jest wspieraniem sportu masowego, a jednocześnie kolejnym działaniem samorządu województwa związanym z pomocą psychologiczno-pedagogiczną dla najmłodszych.

- Po okresie zamknięcia, lockdownów, nauki zdalnej wiele dzieci odczuwa swego rodzaju bojaźń przed relacjami środowiskowymi, z rówieśnikami. Są obawy, że będą popadać w depresję – mówił Stanisław Wziątek. - Wyjście na zewnątrz, na powietrze, spotkania, rozmowy, wspólny trening – to jest to, co wprowadza ten nowy, bardzo ważny aspekt do czysto sportowego działania.

Psychologiczną i społeczną wartość innowacyjnych zajęć podkreślał również Maciej Mateńko, nowy wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Zachodniopomorskiego ZPN.

- Nie spisujemy wyników i tabel po to, żeby dać szansę dzieciom rozwijać się. Żeby nie było chorej presji, rywalizacji od małego – mówił Maciej Mateńko. – Żeby nie było rywalizacji, która kończy się tym, że dzieci są sterowane, że zabija się w nich kreatywność. Z boku słyszą podpowiedzi trenerów, rodziców: „Nie kiwaj, bo stracisz piłkę, bo przegramy mecz”. I dlatego, niestety, później w pierwszej reprezentacji brakuje nam zawodników kreatywnych, którzy nie boją się grać jeden na jeden – ocenił.

Przypomniał, że projekt „Pierwsza Piłka” narodził się z Zachodniopomorskim ZPN, a teraz będzie wdrażany w innych regionach.


- Dostałem od życia taką szansę, że zostałem wiceprezesem PZPN i te zmiany wprowadzamy w całej Polsce. Pierwszą decyzją nowego Zarządu PZPN było zlikwidowanie wyników i tabel w sześciu najmłodszych rocznikach – mówił Maciej Mateńko.

Uczestnicy spotkania w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego gratulowali wiceprezesowi PZPN nowej funkcji i odważnych pomysłów. Ale gratulacji i ciepłych słów było tego dnia więcej.

„Menedżer Sportu i Rekreacji. Szczecin 2020/2021”

W sali sesyjnej Sejmiku w piątek odbyło się także uroczyste wręczenie dyplomów i certyfikatów absolwentom kursu „Menedżer Sportu i Rekreacji. Szczecin 2020/2021”, który został dofinansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

To już trzecia edycja szkolenia w systemie kursów i studiów podyplomowych w zakresie zarządzania sprawami kultury fizycznej zorganizowana na Pomorzu Zachodnim. Poprzednie (w latach 2000/2001 i 2005/2006) zakończyły się 80 dyplomami. W piątek świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz tytuły zawodowe Menedżer Sportu i Rekreacji odebrało 22 absolwentów. Są wśród nich przedstawiciele klubów sportowych z województwa zachodniopomorskiego, dyrektorzy i kadra kierownicza gminnych ośrodków sportu i rekreacji, pracownicy uczelni wyższych. Uzyskany tytuł zawodowy MSiR jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny kurs „Menedżer Sportu i Rekreacji. Szczecin 2020/21” objął w sumie 25 osób. Zrealizowany został dzięki współpracy Zachodniopomorskiej Federacji Sportu z Polską Korporacją Menedżerów Sportu, Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego (skorzystanie z bazy dydaktycznej oraz kadry naukowej wydziału) oraz uczelniami z Warszawy, Poznania i Łodzi.

W opinii słuchaczy i kursantów czynnikami decydującymi o atrakcyjności tej oferty szkoleniowej było miejsce organizacji zajęć (wszystkie odbywały się w Szczecinie) oraz dofinansowanie: w systemie studiów podyplomowych - 600 zł na osobę, w systemie kursu – po 400 zł.


 

Galeria

Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (na zdjęciu z lewej) i Maciej Mateńko, wiceprezes ds. szkolenia PZPN, prezes ZZPN
Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, i Maciej Mateńko, wiceprezes ds. szkolenia PZPN, prezes Zachodniopomorskiego ZPN podpisują umowę na dofinansowanie projektu
Maciej Mateńko, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, wiceprezes ds. szkolenia PZPN na sali Sejmiku WZ
Maciej Mateńko, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, wiceprezes ds. szkolenia PZPN podczas spotkania w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, i Maciej Mateńko, wiceprezes ds. szkolenia PZPN, prezes Zachodniopomorskiego ZPN po podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu
Absolwenci kursu i studiów podyplomowych
Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, podczas uroczystego zakończenia kursu i studiów podyplomowych „Menedżer Sportu i Rekreacji. Szczecin 2020/2021
Małgorzata Stachowiak, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UMWZ; Uroczyste zakończenie kursu i studiów podyplomowych
Źródło: serwis prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Adres

    • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
     78-120 Gościno
    • Email: gcagoscino@op.pl
    • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
     • tel.kom.: 
      • +48 601 883 504
      • +48 669 588 910
     • tel./fax: +48 94 35 13 371
    • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
    • Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
              

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR